Turaidas muzejrezervāta krājumā glabājas divas krāsainas litogrāfijas, kurās attēlotas apkārtnes ievērojamas celtnes. Vienas lapas paraksts “Das Schweizer-Haus zu Treiden” norāda, ka redzama Turaidas Šveices māja, kas toreiz kalpoja par viesnīcu un krogu, bet otras paraksts “Kremon” ļauj atpazīt Krimulda pili, klasicisma stilā būvēto muižas dzīvojamo ēku. Abas grafikas lapas gatavotas pēc viena mākslinieka zīmējumiem, par ko liecina abām vienādie uzraksti zem attēla – “No dabas zīmējis A. Hāgens” (Nach der Natur gez. v. A. Hagen”), un “litografējis G.F. Šlāters Tartu” (Lith. v. G. F. Schlater in Dorpat).
Augusts Matiass Hāgens
Augusts Matiass Hāgens (August Matthias Hagen, 1794–1878) bija pazīstams Baltijas vācu mākslinieks. Vairākas vasaras 19. gs. 30. un 40. gados viņš ceļojis pa Vidzemi, zīmējot piļu un pilsdrupu skatus un gleznainas ainavas. Hāgena izgatavoti četri sēpijas zīmējumi un viens akvarelis, kuros attēlota Turaida un tās apkārtne, glabājas Igaunijas Vēstures muzejā un datēti ar 1832. vai 1843. gadu. Lai uzturētu 10 bērnu ģimeni, tēvs ražīgi strādāja. Veselu rindu zīmējumu viņš lika litografēt, lai pavairotos eksemplārus pārdotu.
Kad izgatavotas abas Turaidas muzejrezervātā glabātās litogrāfijas, līdz šim precīzi nebija zināms. To izdevās noskaidrot, atrodot ziņas Rīgā iznākušajā avīzē “Rigasche Zeitung”. 1843. gada 14. augusta un 16. novembra numuros ievietoti sludinājumi, ka J. Deibnera (Deubner) veikalā nopērkama A. Hāgena Tartu izdotā pirmā litogrāfiju burtnīca “Vidzemes gleznainie skati” ar piecām lapām, kurās attēlota Turaidas Šveices māja, Siguldas prāmis, Lorupes krogs, Krimulda un Siguldas pilsdrupas. Visas piecas grafikas kopā maksāja 2 rubļus, bet atsevišķu lapu varēja dabūt par 50 kapeikām.
Minētās piecas litogrāfijas tagad vienkopus apskatāmas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā. Atsevišķus attēlus interesenti var sameklēt arī internetā. Piemēram, Krimuldas pils skats aplūkojams adresē https://krimuldasmuiza.lv/vesture
Par Hāgena izdoto “Vidzemes gleznaino skatu” otro burtnīcu gaidiet nākamo rakstu!








Sagatavoja Ieva Ose, Turaidas muzejrezervāta galvenā speciāliste