Turaidas muzejrezervāts aicina 2024. gada 14. novembrī uz gadskārtējo zinātniski praktisko konferenci, lai informētu sabiedrību par aktualitātēm kultūras mantojuma izpētē un popularizēšanā. Šogad akcentēsim vēsturiskos centrus lauku vidē ar to tipiskajiem un unikālajiem mantojuma elementiem, kā arī 810 gadus seno Turaidas viduslaiku mūra pili, kas ir arheoloģijas, vēstures un arī mūsdienu radošuma avots.
Turaidas vēsturiskais centrs apvieno gandrīz visus Latvijas lauku kultūrvēsturisko centru elementus: pilskalnu ar koka pils pamatiem, viduslaiku mūra pili, baznīcu un kapsētu, muižas, pagasta, kolektīvās saimniecības centru. Te bija kultūrvieta, kas Atmodas un Dziesmotās revolūcijas laikā pulcēja cilvēku tūkstošus, stiprinot nacionālās identitātes pamatu Latvijas valsts atjaunošanai.
Arhitektūras un arheoloģijas pieminekļi atrodas vidē, kur tie ir radušies, piedzīvojuši ziedu laikus un atstājuši liecības ainavā. Īpašs apliecinājums paveiktajam mantojuma saglabāšanā, izpētē, atjaunošanā un interpretācijai ir Eiropas mantojuma vietasstatuss Turaidas vēsturiskajam centram, kas iegūts 2022. gadā.
Latvijas lauku vēsturisko centru mantojums
Konferences pirmajā daļā izcelsim Latvijas lauku vēsturisko centru mantojuma elementus, kas vieno Turaidas mantojumu ar Vidzemes, Latvijas un arī plašāka reģiona – Ziemeļeiropas – lauku centriem: pilskalnus, kapsētas, baznīcas, muižas, kuru detalizēta izpēte atklāj arvien jaunas vēstures šķautnes.
Konferences otrā daļa veltīta ievērajamam Latvijas arheoloģijas un arhitektūras piemineklim Turaidas mūra pilij, kuras būvniecība uzsākta 1214.gadā. Turaidas muzejrezervāta krājuma arheoloģijas kolekcija glabā vēl daudz nezināma un neizpētīta par pils vēsturi, un ziņojumi sniegs ieskatu par jaunākajiem pētījumiem un to rezultātiem, gatavojot jaunu krājuma katalogu. Apzinoties mantojuma saglabāšanas nozīmību, konferencē iekļauts ziņojums, kas ieviesīs skaidrību kā rīkoties, ja kādam iedzīvotājam gadās atrast arheoloģiskas senlietas.
Turaidas muzejrezervāts šogad īstenoja vairākus projektus un akcijas, lai uzrunātu dažādas sabiedrības grupas, īpaši jauniešus, akcentējot arheoloģiju, viduslaiku mantojuma un radošuma simbiozi. Konferences izskaņā būs atskats uz šiem projektiem.
Konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar Turaidas muzejrezervāta izstādi “Brīvības ceļš”, kas veltīta akcijas Baltijas ceļš 35 gadadienai.
PROGRAMMA
Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā
10.00–10.15 Konferences atklāšana
Vija Stikāne – Turaidas muzejrezervāta direktora vietniece zinātniskā darbā un direktora p.i.
10.15–12.00 Vēsturiskie centri lauku vidē – tipiskie un unikālie mantojuma elementi
Lībiešu mantojums vēsturiskajos centros – Sateseles piemērs.
Guntis Zemītis, Dr. hist. Turaidas muzejrezervāts
Vēsturiskas kapsētas senākie kapu pieminekļi: Allažu pagasta kapsētas piemērs.
Justīne Timermane, Turaidas muzejrezervāts
Turaidas muižas saimniecība Henriha fon Bazlera vēstulēs (1901–1910).
Edgars Ceske, Dr. hist. Turaidas muzejrezervāts
Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca padomju okupācijas gados:Turaidas, Krimuldas un Lēdurgas draudžu piemērs. Anete Jenča, Turaidas muzejrezervāts
12.00–13.00 Kopīga fotografēšanās un kafijas pauze
Iepazīšanās ar izstādi “Brīvības ceļš”
13.00–15.00 Turaidas pils astoņi gadsimti: arheoloģija, vēsture un mūsdienu radošums.
Jaunas atziņas par Turaidas pils uguns šaujamajiem ieročiem
Ieva Ose, Dr. hist. Turaidas muzejrezervāts
Rokas šaujamieroču, to piederumu kaula un briežraga daļas.Turaidas pils arheoloģiskajā materiālā
Viesturs Āboltiņš, vēsturisko rekonstrukciju meistars
Senlietas: kā atpazīt un kā rīkoties atrodot.
Mārcis Kalniņš, Nacionālā Kultūras mantojuma pārvalde, Kultūras priekšmetu aprites daļas eksperts, Latvijas Arheologu biedrības priekšsēdētājs
Turaidas pilij 810
Sandra Ķirule, Turaidas muzejrezervāts
Dalība konferencē bez maksas
Sīkāka informācija pa tālr. 29384512 vai e-pastu: pasts@turaida-muzejs.lv