Lībiešu taka Turaidā

Takas garums-1,2 km, grūtības pakāpevidēja
Takas garums no skulptūras “Līvu putns” līdz Dainu kalnam ir 800 metri. No Apmeklētāju centra līdz  “Līvu putnam” ir apmēram 5 minūšu gājiens. Taka noslēdzas, uzkāpjot pa trepēm Dainu kalnā. Līdz Apmeklētāju centram ir apmēram 5 minūšu gājiens.

Ilgums: 1 stunda
Nesteidzīgai pastaigai  vēlams atvēlēt vismaz 1 stundu.

Ieteicamais vecums: piemērots dažādiem vecumiem
Līvu taka būs interesanta jebkura vecuma apmeklētājam.

Pieejamība: galvenokārt pavasarī, vasarā un rudenī
Taka paredzēta kājāmgājējiem. Cilvēkiem ratiņkrēslā un ar bērnu ratiņiem taka nav piemērota, jo ir šaura, vietām – ar saknēm, ietver arī kāpienu pa trepēm.

Apraksts

Turaida ir Gaujas lībiešu apdzīvota vieta. Pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem daudzas paaudzes iestaigājušas pirmās takas Turaidā. Mūsu senči ticēja, ka dabai, dzīvniekiem un cilvēkiem ir nemirstīga dvēsele. Lībiešu taka ir vieta, kurā  iespējams pieskarties vēsturei, jo takas daļa iezīmē vienu no senajiem ceļiem, kas tālāk turpinājās līdz Gaujai.

Ejot pa to, var klausīties putnu dziesmās un vēja šalkās, vērot dabas un cilvēku veidoto; iespējams izbaudīt gan dabas krāšņumu. Dainu kalna pakājē slāpes var veldzēt avotiņa spirdzinošajā ūdenī, kurš iztek no devona smilšakmens 3 m augsta un 6 m plata atseguma. Alas garums, pa kuru iztek avots, ir 6,5 m.

Tā ir dziļākā ala Turaidas muzejrezervāta teritorijā. Avotiņa ūdens ir tīrs, un tā temperatūra ir nemainīga +6° – +8° C. Atsegto klinšu pakāji sedz sūnas un ķērpji, bet augšdaļā aug trauslā pūslīšpaparde, melnā ozolpaparde, sievpaparde, birztalu virza, zaķskābenes, sarkanā spulgotne un citi augi.

Septiņās pieturvietās izvietoti informatīvi stendi ar īsu ieskatu par lībiešu valodu un tradīcijām, kā arī dažādi uzdevumi, lai pastaigas laikā izzinātu senajiem lībiešiem svarīgus dabas elementus – zemi, ūdeni, akmeni, mežu. Atverot mobilajā telefonā lietotni, var ieklausīties lībiešu valodā, kā arī noskatīties ar tēmu saistītus videofilmu sižetus.

Takas malās aug ozoli, oši, ievas, lazdas, sausserži, segliņi, irbenes un citi kokaugi. Turpat labi  jūtas arī papardes, zaķskābenes, kumeļpēdas, dedestiņas, avotu veronikas, žagatiņas un citi interesanti augi. Iespējams, ka ceļā atradīsiet arī dažādas sēnes un satiksiet meža iemītniekus – stirnas, ezi, lapsiņu vai zaķi.