Turaidas muzejrezervāts aicina apmeklēt agrākās Turaidas muižas kaltes ēku, kurā pēc atvērtā krājuma galerijas principiem muzejs iepazīstinās ar krājuma priekšmetiem, kas saistīti ar mīlestības stāstu par Turaidas Rozi – meiteni Maiju Greifu, kura dzīvoja Turaidā 17. gadsimta sākumā.
Periodiski mainoties eksponētajiem priekšmetiem, apmeklētājiem būs iespēja ieskatīties Turaidas Rozes stāstā caur muzeja krājuma priekšmetu prizmu. Sākumā eksponēti divi izcilu novadnieku darbi – ainavista, ilggadēja Siguldas galvenā mākslinieka Voldemāra Gudovska glezna “Turaidas Rozes liepa” un tēlnieka Teodora Zaļkalna veidotā Turaidas Rozes piemiņas plāksne.
Šobrīd muzejrezervāta krājumā ir 96 500 priekšmetu, to vidū ir daudzi unikāli, ar Turaidas Rozes tēmu saistīti mākslas darbi, fotogrāfijas, dažādu izrāžu kostīmi un skices, pastkartes, grāmatas u.c. Turaidas muzejrezervāta krājuma mākslas kolekcijā ir gleznotāju Oskara Vīndedža, Pētera Postaža, tēlnieku Kārļa Baumaņa un Aivara Gulbja, grafiķa Pētera Upīša darbi, kuru daiļradi un radošās ieceres iedvesmojis stāsts par Turaidas Rozi.
Atvērtā krājuma galerijas iecere ir laika gaitā parādīt muzeja kolekcijas vērtības, stāstīt stāstus un sniegt iespēju apmeklētājiem iepazīt Turaidas muzejrezervāta bagāto mantojumu.
Kaltes ēku caurvij vēsturiska elpa. Bijusī Turaidas muižas kalte būvēta 19. gadsimta otrajā ceturksnī. Sākotnēji smēde, vēlāk pārbūvēta par labības kalti, tā savu funkciju saglabāja arī 20. gadsimta 20. – 30. gados. Fakti liecina, ka ēka izmantota arī citiem mērķiem – ap 1928. gadu tur ierīkoja bufeti, pagasta sarīkojumos pārdodot ceptas desiņas, tomēr graudu žāvēšanu turpināja arī pēc II Pasaules kara līdz to 20.gs. 50. gadu vidū pārtrauca. Ēku izmantoja kā noliktavu blakus esošajam atspirdzinošo dzērienu kioskam.
1971. gadā bijušajā kaltē Siguldas patērētāju biedrība ierīko kafejnīcu „Turaida”. Projekta autors arhitekts Jānis Mednis saglabāja ēkai raksturīgas arhitektoniskās īpatnības. Interjera un mēbeļu dizainā bija redzamas atsauces uz vēsturiskiem stiliem. Līdz mūsdienām saglabājušies pēc Turaidas Rozes leģendas motīviem darinātie sienu gleznojumi. Gleznojumu, mēbeļu un apgaismes objektu autori bija interjera dizaineri Aina un Auseklis Ozoliņi. Tautā kafejnīcu dēvēja par „Zirnīti”, pateicoties ēdienkartei – latviešu tradicionālajam ēdienam pelēkajiem zirņiem ar speķi, alum un Rīgas Melnajam balzamam. Kaltes griestu gleznojumiem šogad uzsāks restaurāciju.
Ēkā no šī pavasara “Baltu Rotas” piedāvā stāstu par Turaidas vēstures, dabas un Turaidas Rozes iedvesmu rotās. Sudraba un bronzas rožu rotu kolekcija radīta par godu Turaidas Rozes 400. jubilejai, un arvien priecē valkātājus. Ikvienam ir iespēja iegādāties arī tādu rotu, kādu pirms vairāk nekā pirms 1000 gadiem valkāja šajā apkaimē. Rotu oriģināli apskatāmi Turaidas muzejrezervāta ekspozīcijās.
Foto: Maira Dudareva


