Šogad 4. maijā atzīmēsim Latvijas neatkarības atjaunošanas 35. gadadienu, tādēļ Turaidas muzejrezervāts īpaši aicina aprīlī apmeklēt ekspozīciju Klaušinieku mājā “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas vēsta par dzīvi Vidzemē 19./20.gadsimtā, simt gadu laikā pirms neatkarīgas Latvijas valsts dibināšanas 1918.gadā.
Vēsturnieka Gunta Zemīša pārdomas
Aicinām iepazīties ar muzeja vēsturnieka Gunta Zemīša pārdomām “par to, kādēļ mums izdevās gan 1918., gan 1990. gadā”: “1990. gada 4. maijā Latvija, pēc piecdesmit okupācijas gadiem, atkal pieteica sevi kā brīvu valsti – Latvijas Republiku. Vēl priekšā bija tāls un grūts ceļš – būs laiks, kad tautai nāksies stāties uz barikādēm, lai pasludināto brīvību nosargātu.
To paveica bez ieročiem, bet ar milzīgu gribasspēku un vienotību. Atgūt brīvību ir vieglāk nekā to izcīnīt pirmo reizi. Tai paaudzei, kura atguva un nosargāja brīvību, bija vieglāk kā tai, kura izkaroja Latvijas brīvību Neatkarības karā 1918. – 1920.gadā. Brīvība, sava valsts – tas mums šķiet tik pašsaprotami, ka ikdienā par to nedomājam.
Kādēļ mums izdevās gan 1918., gan 1990.gadā? Lai to saprastu, uzmanīgi jāiepazīstas ar Turaidas muzejrezervāta sagatavoto ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas iekārtota atjaunotajā klaušinieku mājā. Nācijas brīvības pirmais nosacījums ir indivīda personīgā brīvība. 19. gadsimta sākumā tās nebija – latvieši veidoja vien guberņās sadalītu, muižnieku varā esošu zemnieku kārtu.
Par seno brīvības laiku un varonīgo pagātni stāstīja vien teikas un pasakas. Tautas dziesmās saglabājās atmiņas par senajām dievībām un to nolikto kārtību, kurā labais tiek atalgots, bet ļaunais saņem sodu. Igauņi un latvieši personīgo brīvību ieguva agrāk nekā pārējās Krievijas impērijas tautas, bet uz ļoti smagiem nosacījumiem – zemei paliekot muižas īpašumā.
Brīvības cena bija augsta – bija jāmācas pašu spēkiem nodrošināt savu labklājību, organizēt dzīvi pagastos, iekārtot skolas, pagastu magazīnas un nespējnieku mājas. Kādreizējais klaušinieks, maksājot par savu zemi, nu kļuva par saimnieku. Ne visiem tas izdevās – puse zeme joprojām piederēja muižai, bija liels skaits bezzemnieku.
Latvieši spēja nosargāt savu valodu drūmajos rusifikācijas gados. Gadsimta beigās latviešiem bija savi rakstnieki, dzejnieki, uzņēmēji, zinātnieki. Daudzi, dienot Krievijas impērijas armijā, bija sasnieguši vecāko virsnieku pakāpes. To, ko Eiropas lielās nācijas bija sasniegušas gadsimtos, latvieši bija paveikuši nepilna gadsimta laikā.
Savu pieaugošo pašapziņu un velmi pašiem izlemt savu likteni tauta apliecināja 1905.gadā. Kad Pirmā pasaules kara rezultātā bruka impērija, latviešiem, tāpat kā igauņiem un lietuviešiem, bija skaidrs – ir jādibina sava valsts. Saimniekam vajadzēja kļūt par pilsoni un tauta to paveica.
Tauta, kura reiz bijusi brīva to neaizmirst. Savu brīvību Baltijas tautas neaizmirsa visus okupācijas gadus. Okupācijas varai kļūstot vājākai, latviešu tauta atkal pieteica savas tiesības. Mums atkal izdevās, jo tas pamats, kas bija ielikts 19. gadsimtā un nostiprināts Latvijas brīvvalsts laikā, bija stabils un drošs.”
Piesakies izglītojošām programmām un ekskursijām
Ekspozīcijas “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis” tēmu iepazīšanai Turaidas muzejrezervāts no 14.aprīļa piedāvā izglītojošās programmas un ekskursijas ar gidu skolēnu grupām:
- 1.-4.klasēm – muzejpedagoģiskā programma “Kas ir klaušinieks?”
- 5.-9.klasēm – muzejpedagoģiskā programma “Latviešu valoda – manas valsts valoda”
- 10.-12.klasēm – ekskursija ekspozīcijā “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”
Ekspozīcija piemērota arī ģimenēm ar bērniem. Tās vēstījumu papildina vairāki video – bērniem saprotamā veidā vēsturiskās norises atspoguļotas animācijas filmā “No klaušinieka par saimnieku”, aizraujošas liecības par 20. gadsimta sākuma norisēm redzamas dokumentālajā filmā “No dziesmusvētkiem līdz dziesmusvētkiem”.
Pašiem mazākajiem ir iekārtotas divas izzinošu aktivitāšu vietas, kurās var brīvi spēlēties un pildīt uzdevumus.
Ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis” atvērta no 1. aprīļa katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00. Detalizētāka informācija iegūstama www.turaida-muzejs.lv
