Sarunu cikls. Mans ceļš uz tautasdziesmu

Kas mūsdienu cilvēkam ir tautasdziesma?  Kādas vērtības iekodētas tautasdziesmās?  Vai tautasdziesmās izteiktās vērtības ir vērtības mūsdienu cilvēkam? Uz šiem un citiem jautājumiem meklēsim atbildes četru sarunu ciklā, kas notiks sagaidot Dainu kalna 40 gadskārtu. Sarunu dalībnieki dalīsies savā pieredzē un zināšanās. Kopā meklēsim un iezīmēsim Dainu kalna naratīva nākotnes attīstību.

13. februārī plkst. 17.00 uz pirmo sarunu Turaidas muzejrezervāts aicinājis Solvitu Lodiņu – RTU Liepāja Pedagoģijas un sociālā darba centra  Izglītības zinātņu doktoranti, kura izstrādā promocijas darbu “Kultūrpratība kā caurviju kompetence pamatskolas mācību un audzināšanas procesā,” vada biedrību “Kustība par latvisku kultūru izglītībā,” kā pedagoģe izstrādājusi latviskas izglītības konceptu “Latviešu Ābece” –  pirmsskolai un “Senvēsture” – pamatskolai; sadarbojusies ar Turaidas muzejrezervātu mācību filmu veidošanā, kā arī Vasaras saulgriežu norišu organizēšanā. 

Turpmākajos cikla pasākumos piedalīsies Andrejs Broks, Latvijas Dievturu sadraudzes dižvadonis Andrejs Broks un Uģis Nastevičs Latvijas Dievturu sadraudzes valdes vadītājs (14. marts). Ieva Ančevska, Filoloģijas doktore, etnoloģe, grāmatas “Latviešu dziedināšanas tradīcija. Veselums” autore (25. aprīlis). Cikla noslēguma saruna notiks maijā. Sarunas vadīs Dainu kalna izveides darba grupas vadītāja Anna Jurkāne.

2025. gadā aprit 40 gadi kopš Turaidā 1987. gada 7. jūlijā tika atklāts Dainu kalns – akmens skulptūru brīvdabas ekspozīcija. Gadu gaitā Dainu kalns kļuvis par iemīļotu sadziedāšanās vietu folkloras kopām, bijis Dziesmotās revolūcijas notikumu daļa. Tajā jūtamā dabas un cilvēka roku radītā harmonija spējusi sniegt garīgu veldzi tūkstošiem cilvēku. Tomēr Dainu kalna stāsts sniedzas vēl plašāk – tas aptver tautas garīgā mantojuma, dzīvesziņas dimensiju, kas atklājas latviešu tautasdziesmās, folkloras bagātajā krājumā.

Foto: Edgars Semanis