Siguldas pilsētas vidusskolas 5. klases skolēni otrdien, 14. janvārī apmeklēja Turaidas muzejrezervāta krājumu, lai rastu atbildes uz daudziem jautājumiem, piemēram – kā muzejā veidojies tik bagātīgs pastkaršu krājums, kā tās tiek uzglabātas, kādi ir vispopulārākie attēli, kādas pastkartes iespējams patlaban iegādāties muzeja Apmeklētāju centrā un vēl daudziem citiem. Atbildes rast palīdzēja Turaidas muzejrezervāta galvenā krājuma glabātāja Aija Dzene, galvenais speciālists Egils Jemeljanovs un sadarbības projektu vadītāja Sandra Ķirule.
Skolotāja Ilze Kisila mācību stundās ar bērniem jau pārrunājusi par to, kas ir pastkartes, kādi ir to veidošanas principi un kam tās paredzētas. Mērķis ir palīdzēt skolēniem pilnīgāk izprast pastkaršu un komunikācijas vērtību mūsdienu informācijas un attēlu pārprodukcijas laikmetā – pasts, vēstules un rakstīts teksts pretstatā sociālajiem komunikācijas tīkliem internetā; popularizēt Siguldas ainaviskās vērtības.
Turaidas muzejrezervāts šajā mācību gadā Siguldas novada skolēnu radoši pētniecisko darbu izstrādei piedāvājis 11 pētnieciskās tēmas, nodrošinot iespēju arī konsultācijām ar muzeja speciālistiem. Viena no tēmām ir – “Sigulda vakar un šodien. Siguldas dabas un kultūras mantojums senajās pastkartēs”.
Tūristu iecienītākās vietas Siguldas, Turaidas un Krimuldas apkārtnē vienmēr bijušas saistītas gan ar dabas pieminekļiem un to skaistumu, gan ar vēsturiskiem objektiem. Apceļojot šīs skaistās vietas, ekskursantiem gribējās iegūt kādu suvenīru piemiņai. Pirmās zināmās pastkartes Rīgā tika izdotas 1894.gadā, drīz pēc tam parādījās pastkartes ar Siguldas skatiem. Turaidas muzejrezervāta un Egila Jemeljanova savāktais bagātīgais seno pastkaršu klāsts liecina par to lielo popularitāti.
Senās pastkartes attēls kalpo kā pagājušo laiku simbols, laika un telpas liecība, iepazīstot tās, skolēni tiek aicināti radīt arī savu pastkarti – sveicienu no Siguldas. Tā uz pagājušajā gadsimtā izdotajām Siguldas pastkartēm rakstīja fotogrāfi.
Ir atkal pienācis laiks atcerēties par pastkartēm! Iespējams, ka 5. klases skolēnu darbs mudinās un motivēs iesaistīties arī citus, radot jaunas pastkartes un veicinot saziņu ne tikai internetā!
Sandra Ķirule, Izglītojošā darba un komunikācijas nodaļas sadarbības projektu vadītāja
Foto Edgars Semanis
Pasākums īstenots Eiropas komisijas atbalstīta projekta “Eiropas kultūras mantojums Turaidā – klātesoši Turaidā”
ietvaros.