Bioloģiski vērtīgus kokus dabā tagad varēs atpazīt pēc īpašas zīmes “Bioloģiski vērtīgs koks”. Pirmā tāda zīme 31. oktobrī tika piestiprināta ozolam Turaidas muzejrezervāta meža parkā.
To piestiprināja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektora p.i. Andris Širovs. Šādas zīmes uzstādīs ne vien DAP speciālisti, bet arī pašvaldības, publisko zaļo zonu apsaimniekotāji un kokkopji. Zīmes idejas autors un realizētājs ir DAP īstenotais projekts LIFE Osmo Baltic.
“Atmiris nav miris, bet aizvien dzīvs. Koki nemirst, bet atmirst pakāpeniski. Tas dod iespēju daudziem bezmugurkaulniekiem – mizgraužiem, ūsaiņiem, mizas apdzīvotājiem, trūdēdājiem to pakāpeniski sadalīt, lai iesaistītos augsnes barības ķēdēs” teica Voldemārs Spuņģis, Latvijas Entmoloģijas biedrības pārstāvis.
Latvijas ainava nav iedomājama bez lieliem kokiem. Koki sniedz estētisku, emocionālu un materiālu ieguvumu cilvēkam, bet vissvarīgākā ir to loma ekosistēmā. Koki ir mājas dzīvajai dabai – sēnēm, augiem un dzīvniekiem. Lielai daļai sugu pastāvēšana ir iespējama tikai mijiedarbībā ar kokiem. Turklāt būtiska nozīme ir tieši koku vecumam, vides apstākļiem ap koku, kā arī atmirušās koksnes klātbūtnei.
Vecie koki ir mājas arī dažādām īpaši aizsargājamām kukaiņu sugām, piemēram, lapkoku praulgrauzim, kas mīt arī Turaidas meža parkā. Sargājot kokus, mēs sargājam arī to iemītniekus.
Foto: Edgars Semanis